top of page

❓מדוע לא כדאי לכם לגדל כלבי ברניז❓

חשבתם לקנות כלב מגזע ברניז? תחשבו שוב כי קרוב לוודאי שהוא גזע הכלבים הלא נכון עבורכם . את המאמר הזה כתבתי מניסיוני ובהשראת מגדלים מבתי גידול אחרים בעולם, שבחרו לכתוב בכנות וישירות מדוע הגזע אותו הם מגדלים, לא מתאים לכל האנשים, קריאה מהנה

אם נחשפתם לכלב מגזע ברניז, או בשמו המלא, ברנר זננהונד, אז הבנתם לבד שמדובר באחד מהכלבים המרשימים ביותר שקיימים. כלב זה שמוצאו משוויץ באזור האלפים השוויצרים, בעל פרווה ארוכה, מלאה ומרשימה וגווניו שחור לבן וחום חלודה. אופיו אצילי, הוא גדול ממדים, מתון, נוח ונעים לאנשים ורבים מתפתים לגדל כלב כזה בעצמם. עם זאת, חשוב להבין, לא מדובר בכלב לכל אחד, מה שמתואר כתכונות נפלאות בכלב עבור בעלים אחד, יכולים להיות סיוט נוראי עבור בעלים אחר ועדיף שאותם אנשים יחפשו גזע כלבים אחר שאולי מתאים להם יותר…. כידוע, יש מעל 400 גזעי כלבים כיום בעולם, קרוב לוודאי שאחד מהם יתאים לכם הרבה יותר מאשר כלב ברניז. אז בשביל לעזור לכם לוותר על הרעיון לגדל ברניז, הכנו עבורכם מספר סיבות ונימוקים מדוע ברניז הוא לא הכלב המתאים עבורכם:

אל תקנו כלב מגזע ברניז אם אתם נמשכים אליו רק בגלל המראה:

אותם כלבי הרים יפהפיים ומטופחים עם פרווה מבריקה ועשירה ומטופחת שאתם רואים בתמונות ובתערוכות הם דבר ראשון תוצאה של עבודה קשה וארוכת טווח והמון המון השקעה של כסף וזמן רב בטיפוח ארוך ונכון הכולל בתוכם תזונה איכותית ומורכבת, טיפול, אילוף למשמעת ותערוכות. כדי לתמוך בכל התחזוקה הזאת, על הבעלים להיעזר באנשי מקצוע שונים בעלי התמחות ייחודית

כדי לגדל ברניז נאה ומרשים אתם תצטרכו להצטייד בהמון סבלנות ורצון. גידול של כלב מגזע ברזניז היא עבודה קשה ומאתגרת, הדורשת מהבעלים להתחייב אליו 24/7 לאורך כל חייו של הכלב. אם אתם לא מוכנים להשקיע זמן וכסף רב בטיפוח הכלב ובבריאותו, הברניז הוא לא גזע הכלבים המתאים עבורכם ועדיף שתחפשו גזעי כלבים אחרים שדורשים הרבה פחות מאמץ והשקעה כספיים, פיזיים ונפשיים בגידול ובטיפוח.

ברניז הם כלבים שגדלים ומתבגרים לאט:

ישנם גזעי כלבים אחרים הדורשים הרבה פחות זמן והשקעה בגידול ובבניית הקשר עם הבעלים. הברניז הם כלבים גדולים במיוחד וככאלו לוקח להם עד 3 שנים לעבור משלב הגורות לשלב הבגרות מה שאומר שנדרש מהם זמן ממושך יותר מגזעי כלבים אחרים להתפתח פיזית ופסיכולוגית לצמוח. היות ומדובר בגזע עם אישיות מורכבת ועדינה שדורשת תשומת לב ותקשורת מתמשכת, על הבעלים של ברניז, להצטייד בראייה לטווח הארוך, שיקול דעת וסבלנות אדירה לתקופות גורות ארוכה וממושכת יחסית לכלבים אחרים.

כדי להקנות לכלב את הכלים הנכונים לחיים, על בעלי הברניז להשקיע רבות בחשיפה נכונה לעולם, בעיקר בשנה הראשונה, שהיא השנה המעצבת הקריטית והחשובה ביותר בהתפתחות כלבי הברניז. בשנה זאת יש גדילה והתפתחות אדירה לכלבי הברניז, ולכן חשוב להיות עם האצבע על הדופק ולהשקיע במזון איכותי ביותר המתאים לכלב, ולדאוג לבניית קשר חזק ובריא עם הבעלים.

לכן חשוב שהבעלים ישקיעו בחשיפת הגור להיבטים שונים בעולם המודרני כגון, כבישים, מקומות סואנים, רעש מסוגים שונים, בני אדם וכלבים אחרים, מקומות ציבוריים ועוד דברים שהכלב בבגרותו ייתקל בהם בחיים המודרניים. דבר נוסף שחשוב להבהיר ולהדגיש הוא שלברניז יש תקופה בהתפתחות המכונה בעגה המקצועית: " תקופת חריטת הפחד " הבאה לידי ביטוי במהלך תקופת הגורות והגדילה של הכלבים. מדובר בתקופה בה צצים אצל כלבי הברניז פחדים לא מוסברים וללא סיבה נראית לעין מדברים שונים ומשונים אם הגור ייחשף ללחץ קיצוני למשל לרעש או ייחשף באופן שאיננו הדרגתי, תיחרט החוויה המפחידה בזיכרונו לאורך כל חייו - ותיווצר טראומה. יש לשים לב שתקופה זו מקבילה לתקופת הסוציאליזציה עם בני אדם. החשיפה בתקופה זו חשובה מאוד אך חייבת להיות הדרגתית ויש להימנע מלחשוף את הגור למצבים קיצוניים שהוא טרם התנסה בהם כגון טיסה, זיקוקי דינור וכו' על מנת לא לגרום למצב המכונה בעגה המקצועית: "חשיפת יתר" . בתקופות אלו צריך להצטייד בהרבה סבלנות, ביטחון עצמי ורגישות על מנת להעניק לכלב את הביטחון הרגשי שהוא זקוק לו, ללמד אותו להתנהג ולהתנהל בשלווה מול זרים ובמקומות לא מוכרים, היות ומדובר בכלב מאד רגיש לבעלים שעוקב אחרי כל תגובה ותגובה של האדם שמגדל אותו, נדרש מהבעלים לשדר שלווה ושליטה בניהול הסיטואציה של הכלב ולהיעזר בסבלנות רבה עד שתקופת הפחדים תחלוף והכלב למד להתמודד איתם. במילים אחרות, הרגלה וחשיפה של ברניזים לחיים האורבניים המודרניים וסוציאליזציה שלהם לבני אדם וחיות אחרות, הינה תהליך ארוך טווח שדורש מהבעלים סבלנות וסיבולת נפשית של רץ מרתון.

כלבי ברניז חייבים לחיות צמוד לבעלים ובתוך הבית ואינם מיועדים להיות כלבי חצר.

במידה ואתם מתכננים לגדל אותם בחצר, הם לא גזע הכלבים המתאים עבורכם. היופי הוא לא רק במראה החיצוני שלהם אלא גם ביופי הפנימי הנובע מחיבור וקשר חזק לבעלים. הברניז, גודלו וטופחו לחיות ולעבוד בצמוד ובהדדיות עם בני האדם. האושר הכי גדול עבורם הוא לחיות בצמוד לבני המשפחה. ברגע שמגדלים אותם בחצר מחוץ לבית, הוא גדל להיות כלב מבודד, לחוץ ואומלל, נבחן ונוירוטי שיאמלל את השכנים ואת דיירי הבית בנביחות. כלב שמוחזק בחצר ללא פריקת אנרגיה ובניית קשר עם הבעלים, יהרוס את הגינה, יחפור בורות עמוקים ויעשה נזקים רבים לבית ולחצר מתוך תחושת תסכול עמוקה.

מעבר לכך, בחינוך וניהול נכון של הברניז, הם ילמדו את חוקי המשפחה והבית, את סדר היום ולוחות הזמנים, מתי אתם הולכים לעבודה והילדים הולכים ללימודים וכך ישתלב לתוך שגרת החיים המשפחתית. אדם אשר עבודתו או אורח חייו או אופיו מונעים ממנו לבלות זמן רב בצמידות לכלבו או מעדיף אותו רחוק ממנו ובנפרד, עדיף שיחפש כלב מסוג אחר או אפילו חתול…

אתם חולי ניקיון? הברניז הוא לא בשבילכם:

אם אתם חולי ניקיון, אותם אנשים שבשבילם ספונג'ה היא האושר האולטימטיבי ורצפה נקיה ומבריקה היא שיא השאיפות, ברניז הוא לא בשבילכם. הפרווה הארוכה היא סיוט מהלך לכל חולה ניקיון, הפרווה מושכת לכלוך כמו מגנט, רגע אחד של משחק בממטרות, או הליכה בחוץ ביום חורפי, תהפוך את הבית לשלולית ענקית של בוץ ומים. ושלא נתחיל לדבר על הריח החריף והחזק של כלב רטוב שיישאר לכם בסלון או ברכב אחרי טיול בחוץ... ועכשיו הדובדבן שבקצפת – הנשירה, לברניז יש פרווה עשירה וכפולה, שנושרת בכמויות, כך שתתכוננו שהרהיטים והרצפה תהיה מכוסה בשערות בכל מקום ובכל זמן.

לנקות ברניז זאת עבודה פיזית קשה:

כמו שכתבנו, הפרווה הארוכה של הברניז דורשת טיפוח קבוע, לא רק בגלל המראה, אלא בעיקר כדי לשמור על בריאות העור שמתחת לפרווה, הפרווה מושכת בקלות פרעושים, קרציות וטפילים מסוכנים אחרים, מעבר לזה נתפסים בפרווה, קוצים וזרעים וצמחים, ככה שאחרי טיול לפעמים צריך להבריש את הכלב שעה רק כדי להוציא ממנו את כל מה שנתפס.. חוץ מזה צריכים באופן קבוע לבדוק להם את האוזניים והשיניים ואת הכריות בכפות הרגליים ואת כל זה צריכים לעשות לכלב חזק ושרירי ששוקל 40 -60 קילו ויכול להתנגד לכם, אז תתארו כמה משמעת וכוח צריכים.

אתם לא סובלים להפעיל מזגן ואין לכם כסף לשלם חשבון חשמל:

ברניזים מגיעים מהאזורים הקרים של אירופה, שמבחינת טמפרטורה ואקלים, מה לעשות, הם לא דומים לישראל. ברניזים אוהבים קור, ואצלנו חם ולח מאד. לכן חשוב להפעיל להם מזגן בבית, גם שאתם עצמכם יצאתם מהבית ואתם לא נמצאים שם, בשביל שכלב יוכל לנשום הוא חייב קור, אחרת הוא מתחמם יתר על המידה ומפתח בעיות, לכן חייבים להפעיל את המזגן בחודשים החמים כמעט ללא הפסקה וזה עולה כסף, הרבה מאד כסף....

ברניז חייב שליטה ופיקוח:

אל תתנו למראה החביב להטעות אתכם, ברניז הוא כלב שהבעלים צריך לנהל, במילים אחרות, הוא לא יכול לצאת לטיול לבד מחוץ לבית אחרת כשהאינסטינקט משתלט עליו, הוא יכול לרדוף אחר בעלי חיים אחרים, לקפוץ על רוכבי אופניים או על מכוניות נוסעות. חייבים שליטה, ניהול וניתוב יצרים תמידי.

לגדל ברניז עולה המון כסף ביום יום:

לא זול לגדל ולתחזק אותם מבחינה כלכלית, מדובר בכלב ענקי, שצורך הרבה אוכל איכותי ויקר, ולא כל אחד יכול להרשות אותו לעצמו. לא רק האוכל יקר, גם התחזוקה הבריאותית יקרה יותר משמעותית מכלבים אחרים, בגלל שמדובר בכלבים גדולים, ההוצאות הווטרינריות גדולות יותר, כשצריכים לעשות טיפול כמו סירוס או עיקור, ההרדמה יקרה משמעותית, כמות התרופות כשהכלב חולה, גדולה יותר, מכיוון שאלו כלבים המועדים למחלת הסרטן צריכים להתכונן מראש לטיפולים יקרים. הברניז נוטה למחלות מבניות במערכת השלד והשרירים כמו דיספלזיה או בעיית מרפקים שדורשים טיפול ווטרינרי ותרופתי ושיקומי לאורך תקופה ניכרת ובעלות גבוהה לסיכום ניתן לומר שברנר זננהונד, הוא גזע כלבים נפלא, אבל בהחלט לא כלב לכל אחד, אנשים צריכים לחשוב פעמיים לפני שהם מכניסים בעל חיים שכזה לתוך חייהם, במידה והתחייבו לכך, הם יקבלו חבר על ארבע שמתנהג כמו בן אנוש וחוויה גדולה לגדל אותו כבן משפחה.

" God must have added an extra cup of sweet to Bernese because they are the sweetest dogs in the world "

נכתב ע"י גליה ליבנה


197 views0 comments

Коментарі


bottom of page